NASTANEK PASME

Britanska kratkodlaka mačka, v nadaljevanju britanka, se je pojavila že pred mnogimi leti in velja za najstarejšo britansko pasmo. Pred približno dvema tisočletjema so Rimljani pri osvajanju in kolonizaciji Britanskega otočja s seboj pripeljali mačke, ki so prvenstveno služile iztrebljanju nadležnih glodalcev. Sčasoma so Rimljane iz Britanskega otočja pregnali, mačke pa so se prilagodile in ostale.

Britanke so preživljale težke čase. Še posebej hudo je bilo tem mačkam sredi 13. st., v času verskega preganjanja zaradi domneve, da so te mačke povezane s hudičem. Kljub preganjanju in zatiranju je pasma preživela, saj so bile te mačke nepogrešljive pri zatiranju glodalcev. Mačke so bile vsepovsod – v zakotnih ulicah, vrtovih, hlevih, gospodinjstvih in pivnicah, kjer so preživele zlasti po zaslugi svojih sposobnosti pri lovljenju miši.

Pasma je doživela boljše čase v 19. st., ko je Harrison Weir, velik ljubitelj mačk, v Londonu leta 1871 organiziral prvo mačjo razstavo. Na njej je britanko predstavil kot prvo rodovniško pasmo, ji dal ugled in zanjo sprožil veliko zanimanje. Konec 19. st. čistokrvne mačke postanejo statusni simbol, ljudje jih spoštujejo in cenijo. Britanka najprej zaslovi v t.i. modri barvi, saj je na začetku to edina priznana barva. V petdesetih letih 20. st. se pasma preimenuje iz »British Blue« (modra britanka) v »British Shorthair« (kratkodlaka britanka), saj se pojavi v pisani paleti barv.

S pojavom novih, dolgodlakih pasem, popularnost britank hitro upada. Tudi obe svetovni vojni naredita pasmi ogromno škode, saj se število živali in priljubljenost pasme drastično zmanjša. Ob koncu 2. svetovne vojne britanka velja za ogroženo pasmo. Reši jo zgolj križanje s preostalimi pasmami kot so perzijka, ruska modra mačka, burmanka in kartuzijka.

Vloga britank danes je bistveno drugačna od tiste, ki so jo te mačke imele desetletja nazaj. Takrat so veljale za delovno pasmo Velike Britanije in bile cenjene predvsem zaradi svojih lovnih sposobnosti, medtem ko so danes predvsem naše zveste in mirne družabnice.