IZGLED
Današnja britanka je velika, kompaktna, močna mačka s širokim prsnim košem in kratkimi, močnimi nogami. Masivna glava je okrogla, nasajena na kratek, krepak vrat. Obraz je okrogle oblike, gobček in brada sta dobro razvita. Srednje velika ušesa so široko nastavljena. Oči so velike in okrogle v več barvah. Zlata in bakrena sta najpogostejši barvi, medtem ko najdemo pri britankah tudi zelene in modre oči, odvisno od barve kožuha. Nos je širok in ima v profilu nežen padec. Polne licnice z lepo zaobljenimi dlačnimi blazinicami na gobčku dajo britanki večen nasmešek. Njena splošna pojava mora delovati okroglasto. Britanke dozorijo zelo pozno, vrhunec dosežejo približno pri petih letih.
Čeprav je modra še zmeraj najbolj priljubljena barva, pa britanke najdemo še v beli, črni, krem, čokoladni, lila in rdeči barvi. Lahko so pa tudi pisane, torej črno želvovinaste, modro želvovinaste, čokoladno želvovinaste, lila želvovinaste ter dvobarvne. Poznamo pa tudi osenčene, školjčne in dimaste britanke in pa t.i. tabije, ki so lahko rdeči, modri, črni, krem, srebrni, črno želvovinasti itd., odlikuje pa jih marmoriran, tigrast ali pegast vzorec. Priljubljene so tudi pointed britanke, za katere so značilne črne oznake, modre oznake, krem želvovinaste progaste oznake itd.
Dlaka britanke je specifična značilnost te pasme. Je kratka in gosta, na otip podobna čvrstemu, toplemu žametu. Gostota dlake se spreminja skozi letne čase. Najgostejša je pozimi.
ZNAČAJ
Britanske mačke so zelo inteligentne, pozorne in privržene mačke. Odlikuje jih neskončna potrpežljivost in miren, zaupljiv značaj. Te mačke so tihe, zmerno aktivne, z nekoliko britanske zadržanosti, zlasti pri prvem srečanju. Svojim ljudem so izredno vdane, nikoli zahtevne ali pretirano igrive. Hitro se prilagodijo vsakemu okolju, naj bo to velika hiša ali majhno stanovanje.
Britanke zelo rade spremljajo in opazujejo svoje ljudi pri vsakodnevnih opravilih v hiši. S svojim človeškim prijateljem se rade poigrajo, potrebujejo pa tudi čas zase. Takrat mirujejo ali spijo. Ravno zaradi tega so dobra izbira za ljudi, ki del dneva preživijo izven hiše. Do otrok in drugih živali so izredno prijazne.Mačke za v naročje pa britanke vsekakor niso. Veliko raje posedajo v naši bližini, se zvijejo pri naših nogah v klobčič ali občasno zlezejo v naše naročje.
NEGA
Vzdrževanje dlake pri britanski mački je zelo nezahtevno, saj se le-ta ne sprijema in ne vozla.
Zadostuje česanje enkrat tedensko od 5-10 minut. Vzreditelji pa priporočamo vsakodnevno česanje spomladi in jeseni, ko je čas menjave dlake. Tako bo mačka izgledala urejeno, obenem pa bomo s tem preprečili kopičenje dlak po stanovanju. Britanke ni potrebno kopati, razen v primeru, če mačko razstavljamo.
ZDRAVJE
Britanka je zdrava, dolgoživa macka. Kot zanimivost je treba omeniti to, da pri teh mačkah najdemo dva tipa krvi: tip A in tip B. Pri vzreji je treba biti pozoren na krvno skupino mačke in kombinirati samo osebke z enako krvno skupino. V primeru, da ima samica krvno skupino B in samec krvno skupino A, se v leglu pojavijo mladički z obema krvnima skupinama. Mladički s krvno skupino A so ob rojstvu videti zdravi, vendar poginejo v roku 24 do 72 ur po kotitvi. S testiranjem krvne skupine, osveščanjem in načrtno vzrejo, se tem problemom lahko izognemo.
Mladički britanske mačke so ob rojstvu veliki in živahni. Običajno je v leglu 4-5 mladičkov. Muce so dobre in ljubeče mame. Mladički oči odprejo približno teden dni po kotitvi in pri treh tednih pričnejo samostojno jesti.